Havale Nedir? Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

havale ne zaman hesaba geçer

Günümüzde birçok para transferi yöntemi kullanılmaktadır. Bu para transferleri işlemleri için banka şubeleri kullanılabildiği gibi en çok tercih edilen online bankacılık olmaktadır. Büyük kolaylığının yanında zamandan ve maliyetten de avantaj sağlamaktadır. Bu durumda en çok merak edilenlerin başında havale ne zaman hesaba geçer sorusu gelmektedir.

Havale nedir?

Para transferi çeşitleri arasında yer alan havale, şube gözetmeksizin aynı bankada bulunan farklı hesaplar arasında para aktarımı işlemidir. Havale şubeden, ATM’den, bilgisayar, tablet ve cep telefonu üzerinden yapılabilmektedir. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık ile sıra beklemeden, herhangi bir yerden hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

havale ne zaman hesaba geçer

Havale işlemi IBAN numarası ve hesap numarası ile yapılabilmektedir.

Havale ne zaman hesaba geçer?

Yapılan bir havalenin gerçekleşebilmesi için hesap sahibinin onayı gerekmektedir. Verilen onay bankaya ulaştığı andan itibaren işlem başlatılır. 10 dakikadan daha kısa bir sürede gönderi alıcıya ulaşır. Transfer aynı bankada bulunan hesaplar arasında olduğundan hatanın 7 günü 24 saat yapılabilmektedir.

İnternet ve mobil bankacılık kanallarıyla istenilen saatte para, alıcının hesabına aktarılabilmektedir. Banka şubeleriyle yapılan işlemlerde de süreç aynı şekildedir. Fakat şubeden havale, çalışma saatleri içerisinde gişe görevlisi tarafından gerçekleşmektedir. Hafta sonu açık bankalar haricinde Cumartesi ve Pazar günleri banka şubeleri kapalı olduğundan şubeden havale işlemi gerçekleşmez.

Havale ücretleri ne kadardır?

İşlem başına ödenecek olan havale tutarı bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Bazı bankalar havale işleminden hiçbir ücret talep etmedikleri halde, bazı bankalar cüzi miktarlarda işlem ücreti isteyebilmektedir. Bankalar maaş müşterileri, emekli aylığını kendisinden alan müşterileri ve çeşitli kampanyalarla ücretsiz havale yapılmasına izin vermektedir.

Havale hangi kanallardan gerçekleştirilebilir?

Banka havalesi için farklı kanallar kullanılabilmektedir. Bunlar arasında;

  • İnternet bankacığı
  • Mobil uygulama
  • Banka şubeleri
  • Banka ATM’leri
  • Telefon bankacılığı

Yer almaktadır. Genel olarak şube haricinde işlem ücretleri bankalarda daha düşüktür.

Cebe havale nedir?

Cebe havale, bir elektronik para transferi için kullanılan yöntemdir. Her bankada olmayabilir. Alıcının bankada hesabı olmadığı zaman para gönderebilmek için kullanılabilmektedir.

Cebe havale işlemi için gönderici hesabın bu işlem için yetkili, banka tarafından izin verilir olması gerekir. Bazı bankalarda alıcı TC numarası istenirken bazı bankalarda ise sadece cep telefonu yeterli olabilmektedir.

Gönderici tarafından yapılan havale sonucunda alıcının cep telefonunda bir şifre düşer. Bu kod sayesinde alıcı gönderilen bankanın ATM’sinden ilgili menüye girerek parayı çekebilir.

PTT havale nedir?

Bankalarda hesabı bulunmayanların tercih ettiği para transferi yöntemlerinden biridir.  Gönderici herhangi bir PTT şubesine giderek kendi ve alıcının bilgileri ile birlikte gönderilecek ücreti yatırır. Alıcı ise herhangi bir PTT şubesinden kimlik kartı ile kendisine gelen parayı çeker.

PTT havalede 5 TL’den 75 TL’ye kadar gönderilen paranın miktarı ve üyeliğe göre çeşitli işlem ücreti bulunmaktadır. PTT havale işlemini gerçekleştirmek banka havalesinden daha uzun sürebilmektedir.

Kısaca EFT, havale arasındaki farklar

Genel olarak bakıldığında EFT ve havale arasındaki farkları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Havale aynı bankadaki hesaplarda yapılırken, EFT farklı bankada bulunan hesaplar arasında gerçekleşir. Virman ise kişinin aynı banka şubesinde bulunan kendi hesapları arasında gerçekleşir. Daha fazla bilgi için virman nedir yazısına bakınız.
  • Havale işlem ücretleri her zaman EFT işlem ücretlerinden daha düşüktür.
  • Havale işlemi haftanın her günü 24 saat yapılabilirken, EFT işlemi sadece hafta içi belirli saatlerde gerçekleştirilebilmektedir.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir