IBAN Nedir? Kaç Hanedir, Nasıl Okunur

Bankacılık işlemlerinde adını sıkça duyduğumuz IBAN sayesinde, yurt içi ve yurt dışı banka hesapları arasında para transferini kolaylaşmakta ve aynı zamanda daha güvenli hale gelmektedir. İster vadeli, ister vadesiz olsun yatırım ve altın hesapları da dahil olmak üzere bankalarda bulunan her hesaba ait bir IBAN numarası bulunmaktadır.

Para transferi ve ödemeler için alıcıya ait iban numarasının bilinmesi gerekmektedir. Bankaların internet sitelerinde IBAN hesaplama araçları bulunur. Bu sayede hesap numarası ve şubesi bilinen bir mevduatın IBAN numarası rahatlıkla alınabilmektedir.

IBAN sayesinde yapılan EFT ve havale işlemleri kısa zamanda hatasız bir şekilde gerçekleşir. Şimdi bu sistemi biraz daha ayrıntılı incelemeye başlayalım.

IBAN nedir?

Öncelikle IBAN açılımı, International Bank Account Number kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı, Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak geçer. IBAN, uluslararası belirlenen bir standarda sahip banka hesap numarasıdır.

IBAN numaraları bankalar arası para transferini kolaylaştırmak ve güvenli hale getirebilmek amacıyla her banka tarafından belirli bir standarda uygun olarak verilir. Verilen bu numara sayesinde göndericinin hesabında bulunan paranın, alıcının hesabına daha hatasız ve hızlı olarak transfer edilmesi sağlanır. IBAN numarası ile hatalı işlem yapma riski oldukça azalmaktadır. Hemen hemen tüm dünya ülkelerinde IBAN sistemi kullanılmaktadır.

Ülkemizde farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında yapılan EFT işlemlerinde IBAN numarası belirtilebildiği gibi eğer bilinmiyorsa hesap numarası ile gönderim sağlanabilmektedir. Fakat mesai saatleri dışarısında yapılacak olan EFT işlemlerinde IBAN bildirme zorunluluğu bulunmaktadır.  Havale işlemi aynı banka hesapları arasında olduğu için IBAN numarası bilinmese bile gönderim yapılabilmektedir. Havale nedir yazısını da inceleyebilirsiniz.

iban numarası

IBAN no kaç hanedir?

IBAN numarası alfabetik ve sayısal olmak üzere toplam en fazla 34 haneden oluşmaktadır. Her iban numarasının ilk iki hanesi oluşturulduğu ülke kodunu içerir. IBAN sistemini kullanan tüm ülkeler bu sayıyı geçmeyecek şekilde belirledikleri sayıda bir hesap numarası oluşturabilirler.

Ülkemizde ise iban numarası 26 haneden oluşur. İlk ülke kodu olan alanda TR yer alır. Bu koddan sonraki iki hane ise kontrol basamağını belirtir. Sonraki 5 hane banka kodunu içerir. Ülkemizde her bankanın ayrı bir kodu bulunmaktadır. Sonraki tek hane rezerv kodu olup genellikle 0 olarak kullanılır. En son 16 hane ise IBAN numarasının bağlı bulunduğu hesap numarasını belirtir. Daha ayrıntılı olarak aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Tablo

IBAN nasıl okunur ve nasıl yazılır?

IBAN numarası soldan başlayarak dörderli gruplar halinde arasında bir boşluk bırakarak yazılır ve okunur. Bu durum yazılı belgelerde de kolaylık sağlamaktadır. Bu duruma örnek vermek gerekirse TR12 1234 1234 1234 1234 12345 12 olarak gösterilebilir.

IBAN numarası elektronik ortamda ise boşluk veya bir ayraç olmadan bitişik olarak kullanılmaktadır.

IBAN numarası nasıl öğrenilir?

Kendinize ait olan IBAN numarasını bankaların çeşitli hizmetlerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Mobil, internet ve telefon bankacılığının yaygınlaşması ile birlikte bilinmeyen IBAN numarasına ulaşımda oldukça kolaylaşmıştır.  Bu numarayı aşağıdaki hizmetler üzerinden hemen öğrenebilirsiniz.

  • Banka şubesinden,
  • Banka kartını kullanarak ATM ile,
  • İnternet bankacılığından,
  • Cep telefonuna yüklü banka uygulamasından,
  • Bankanın vermiş olduğu hesap cüzdanından,
  • Hesap numaranızı biliyorsanız banka resmi sitesinde bulunan IBAN hesaplama aracı kullanarak.

Başkasına ait IBAN numarasını ise ancak hesap numarası biliniyorsa, bankanın internet sitesi üzerinde bulunan IBAN oluşturma aracı ile gerçekleştirilebilmektedir. Bazı bankalar şube kodu isteyebilmektedirler. IBAN numarası sorgulama yaparken doğru bilgiye ulaşabilmek için bankaların resmi internet sitelerini tercih etmenizi tavsiye ederiz.

IBAN no nasıl doğrulanır?

Her IBAN numarası belirli bir hesaba bağlıdır. Bu nedenle benzersiz olarak üretilmektedir. IBAN doğrulama işlemi yukarıda belirttiğimiz açılıma göre formülize edilmektedir ve hesaba özeldir. Verilen iban numarası standart formata uyup uymadığı kontrol edilir.  Hesap numarasının hesap sahibi ile ilişkisi kontrol edilemez.

Kredi Kartında IBAN bulunur mu?

Kredi kartına ait bir iban numarası bulunmamaktadır. Bunun nedeni IBAN, sadece banka mevduat hesaplarına verilmekte olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir