Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartları artık çoğu kişinin günlük yaşantısında kullandığı ödeme yöntemlerinden biri haline geldi. Yapılan alışverişlerde taksit seçenekleri, bir takım kampanya ve indirimler, puan sistemleri kredi kartı kullanımını yaygınlaştıran sebepler arasında yer alıyor. Bu kadar kullanımı olan ödeme aracında bilinmesi gereken en önemli terimde kredi kartı hesap kesim tarihi olarak söylenebilir.

Ödemelerin düzenli yapılması, bankalardaki kredi notuna doğrudan etkisi bulunuyor. Bu nedenle kredi kartı hesap kesim tarihini her kullanan kişinin kendisine göre ayarlaması ve dolayısıyla ödeme sıkıntısı çekmemesi oldukça önem arz ediyor.

Kredi kartı hesap kesim tarihi nedir?

Hesap kesim tarihi, dönem boyunca yaptığınız harcamaların toplanıp siz bildirileceği eksternin oluşturulduğu tarihtir. Kredi kartının son ödeme tarihi, hesap özetinin size bildirildiği hesap kesim tarihini takiben 10 gün sonrasına gelen tarihtir. Bu nedenle hesap kesim tarihini maaş gününe göre ayarlamak yaşayabileceğiniz sıkıntıların önüne geçmenizi sağlar.

hesap kesim tarihi değiştirme nasıl yapılır

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme nasıl yapılır?

Hesap kesim tarihini değiştirmek kolay bir işlem olmasına rağmen dikkat gerektirir. Değiştirmenin birkaç yöntemi bulunur.  Bu seçeneklerden biriside direk banka şubesine giderek müşteri temsilcisine talebinizi iletmektir. Müşteri temsilcisinin dolduracağı formu imzalamanız ile birlikte hesap kesim tarihinizde değişecektir.

Diğer bir seçenekte internet veya mobil bankacılığı kullanarak hesap kesim tarihi değiştirme işlemidir. Günümüzde internet kullanımı ve buna bağlı olarak da internet bankacılığı oldukça yaygınlaşmış durumda. İnternet bankacılığı üzerinden hemen hemen tüm işlemler gerçekleştirilebilimektedir. İnternet bankacılığı üzerinden kredi kartınızı seçerek hesap kesim tarihini değiştir menüsünden işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bir diğer seçenek olarak, bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayarak  yapabilirsiniz. Kolaylık olaması açısından aşağıda bazı bankaların çağrı merkezi numaralarını veriyoruz.

  • İş Bankası maximum kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme için 0 850 724 0 724
  • Akbank axess ve wings kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme için 444 25 25
  • Finansbank Cardfinans kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme için 0850 222 0 900
  • Yapı Kredi World kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme için 444 0 444

Ne gibi durumlarda hesap kesim tarihi değiştirilmelidir?

Kredi kartınızın hesap kesim tarihini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi arasında 10 günlük bir süre bulunmaktadır. Ödeme yapmama durumunda ise kredi notunuza olumsuz olarak yansımaktadır.

Bu nedenle maaş günü ile hesap kesim tarihini yakın belirlemeniz sizin için avantaj olacaktır. İş değiştirme, maaş günü değişikliği veya her ay elde ettiğiniz gelir tarihinin değişmesi durumunda hesap kesim tarihini de değiştirip buna göre ayarlamanız olası bir gecikmeyi engelleyecektir. Şunu da unutmamalıdır ki bankalar genellikle yıl içerisinde 3 kez hesap kesim tarihini değiştirme işlemine izin vermektedirler. Bu nedenle değişiklik yaparken dikkatli olmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir