Kredi Ön Onay Nedir? (Detaylı Anlatım)

Kredi başvurularının çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankalar, kredi kullanmak isteyenlere mobil, sms ve internet üzerinden daha hızlı kredi başvurusu imkanı vermektedir. Yapılan bir başvuru sonucunda kredi ön onay denen değerlendirme sonucu ortaya çıkmaktadır.

Kredi ön onayı nedir?

Kredi ön onay, ihtiyaç, taşıt ve konut gibi kredi ürünlerine başvuranlar için verilen bilgiler doğrultusunda bankanın yaptığı ilk değerlendirme olarak adlandırılabilir. Kredi ön onayı sonucunda başvuru sahibine olumlu veya olumsuz olarak bir yanıt verilir.

Kredi ön onayı genellikle şube dışı başvurular için kullanılmaktadır. Mobil, internetten veya sms ile kredi başvurularında kullanılmaktadır.

Kredi başvurusu sahibine değerlendirme sürecinden sonra mesaj yoluyla bilgi verilir. Eğer sonuç olumlu olursa başvuru yapılan bankanın tercih ettiğiniz şubeden işlemlerinize devam edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra tüm işlemler fiziki şubeden yapılmaktadır.

Kredi ön onayı bir ön değerlendirme süreci olduğu için başvurulan kredinin kesin olarak alınması anlamına gelmemektedir. Banka şubesi başvuru için sizden alacağı evrakları değerlendirdikten sonra inceleme başlatılır ve kredi verip vermeyeceğine karar verir.

Kredi ön onay süreci nasıl işler?

Bankalar, başvuru yapanların kredi almaya uygun olup olmadıkları değerlendirebilmek için bir takım kriterlere bakmaktadırlar. Bunlar arasında en önemlisi ve ilk bakılan kredi notu olarak söyleyebiliriz.

Kredi notu kişilerin geçmişten bu güne gelen bir performansıdır. Bu puanlama sistemi sayesinde bankalar, başvuru sahiplerinin geçmiş yıllarda kredi ve kredi kartı ödemelerindeki düzenine kadar tüm değerlendirmelerini yapabilirler. Bu nedenle ön onay sırasında oldukça önemli bir kıstastır.

Başka bir kriter ise başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz toplam geliriniz ile istenilen kredi miktarı arasındaki ilişkidir. Tüm bu bilgiler ışığından banka sizinle ilgili olarak bir fikir sahibi olur ve değerlendirme yapar.

Konut kredisi başvurularında yukarıdaki anlattıklarımıza ek olarak, bankalar alınmak istenen konut hakkında araştırma yaparlar. Bu araştırma neticesinde değeri ve uygunluğu tespit edilip ona göre karar verilir.

Kredi ön onay ne zaman belli olur, ne kadar sürer?

Kredi ön onayı genellikle çok kısa sürede cevaplanmaktadır. Online olarak başvuru yaptığınızda banka sistemi hemen sizin Findeks kredi notunuzu öğrenir. Eğer bu noktada kredi puanınız kredi almanıza engel teşkil etmiyorsa, toplam geliriniz ile ödeyebileceğiniz kredi miktarı ortaya çıkar.  Bunu neticesinde istediğiniz kredi miktarı değerlendirilir ve size olumlu veya olumsuz olarak cevap verilir.

Burada dikkat edilmesi gereken başka bir noktada bu sonucun olumlu olması halinde gelecek cevaptır. Banka kendi müşterilerine veya kredi notu olarak iyi gördüğü başvuru sahiplerine hemen kredi verebilmektedir. Böyle bir nihai değerlendirme sonrası şubeye gidip hemen istenilen kredi alınabilir.

kredi ön onay nedir, olumlu olumsuz değerlendirme, iptali detaylı bilgiler

Eğer gelen mesajda, tercih ettiğiniz şubeden devam edebilirsiniz tarzında bir olumlu yanıt alındığı taktirde, kredi başvuru sahibi en yakın şubeye giderek gerekli işlemleri yapması gerekmektedir. Genel olarak başvuru evrakları doldurulur ve istenilen belgeler verilir. Bu işlemler sonucunda nihai karar banka tarafından verilir.

Kredi ön onay olumlu olursa kredi alınabilir mi?

Kredi başvurundan sonra yapılan ilk değerlendirme olumlu olsa da sonrasında şubeye gittiğinizde istemiş olduğunuz miktarda krediyi alamama durumu bazen ortaya çıkabilmektedir. Ön onayı almış bir kredi başvuru sırasında belirtmiş olunan toplam gelirin belgelerini banka şubesi istemektedir.

Eğer belirtilen gelir resmi olarak belgelerle ispatlanmaz ise ikinci aşamada banka krediyi vermeyebilmektedir. Yada ipotek edilmesi düşünülen taşınmazların uygun olmaması durumunda uygun şartlar sağlanmayabilir.

Kredi ön onaya neden olumsuz cevap gelir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi ön onayı sürecinde ilk bakılan faktörlerden biri kredi notudur. Geçmişte yaşanılan düzensiz ödemeler, kara listede bulunma gibi nedenlerle kredi notunun düşük olması durumunda büyük bir ihtimalle ön onay olumsuz olarak neticelenebilmektedir.

2 Comments

  1. Merhaba, dün ismini vermeyeceğim bankaya internet sitesinde bulunan formu doldurarak kredi başvurusunda bulundum. Bu gün “Kredi basvurunuza on onay verilmistir. Sizi calismayi tercih ettiginiz subemize bekliyoruz.” şeklinde bir mesaj geldi. Başvuru yaparken gelirimi doğru gösterdim. Fakat istediğim kredi biraz yüksek. Bu ön onay alan kredi çıkarmı acaba?

  2. Vakıfbank internet sitesi üzerinden kredi başvuru yaptım. Cep telefonuma ön onay maili geldi fakat malum bu ara dışarı çıkmak istemiyorum. Banka şubesine iki hafta gitmeyide düşünmüyorum. Merak ettiğim ön onaylı kredi kaç gün sonra iptal olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir