Virman Nedir? Nasıl Yapılır?

Bankacılık terimleri arasında yer alan virman, tıpkı havale ve EFT gibi bir para transfer çeşididir. Virman kelimesi Fransızca virement kelimesinden dilimize girmiştir. Virman yapmak gibi terimleri bankacılık sektöründe çok duyarız. Şimdi virman işlemini ayrıntılı şekilde inceleyelim.

Virman nedir?

Virman, aynı kişinin aynı banka şubesinde bulunan hesapları arasında yapılan para transferi işlemidir. Virman yapılırken para fiziksel olarak bir hesaptan diğer hesaba yatırılmaz. Burada anlaşılacağı üzere bir kişinin aynı banka ve aynı şubede birden fazla hesabı olması gerekir. İşlemin virman olabilmesi için bu hesaplar arasında para gönderimi gerçekleştirilmelidir.

Bir bankanın farklı şubelerinde bulunan hesaplar arasında virman işlemi gerçekleşmez. Hesap sahibi virman yapmak istediğinde aynı bankanın aynı şubesinde birden fazla hesabı olması gerekir.

Virman işlemi genellikle havale ve EFT işlemleri ile birbirine karıştırılabilmektedir. Şimdi bu transfer çeşitleri arasında karşılaştırma yaparak virman yapma işlemini daha iyi anlayalım.

Virman ile havale, EFT arasındaki fark nedir?

Öncelikle havale işlemi, aynı bankanın farklı şubelerinde hesapları bulunan gönderici ve alıcı arasında yapılan para transferi işlemidir. Daha ayrıntılı bilgi için havale nedir yazımızı inceleyebilirsiniz. Virman ise yine aynı bankada ve aynı şubede birden fazla hesabı bulunan bir kişinin hesapları arasında transfer yapma işlemidir. Virman ile havale arasındaki fark budur.

Eft işlemi ise farklı bankalarda hesaplar arasında para gönderime verilen bir bankacılık terimidir. Anlaşılacağı üzere virman aynı banka hatta aynı şubede yapılırken, EFT işleminde ise bankalar arasında gerçekleşmektedir.

virman nedir, nasıl yapılır

Bankalar genellikle EFT ve havale işlemlerine belirli bir işlem ücreti alırken yapılan virman işlemlerinden ücret almamaktadırlar.

Virman transferi nasıl yapılır?

Virman yapmak için önünüzde birden fazla yöntem bulunur. Öncelikle virman işlemini banka şubesinden gerçekleştirebilirsiniz. Banka şubesinde müşteri temsilcisine hangi hesaplar arasında yapılacağını ve gönderilecek tutarı belirtirseniz kısa sürede virman gerçekleşecektir. Banka şubesinde bu işlemi gerçekleştirmek için mesai saatlerinde olması gerekmektedir.

Diğer bir virman yöntemi ise internet ve mobil bankacılık aracılığıyla yapmaktır. Herhangi bir süre kısıtlaması bulunmaz. Dilediğiniz saatte para transferini gerçekleştirebilirsiniz ve anında para diğer hesabınıza transfer olur.

ATM ile işlem yapmakta seçenekler arasında yer almaktadır. Elinizde bulunan bankamatik kartı ile birlikte bankaya ait herhangi bir ATM’den hesaplarınız arasında virman yapabilirsiniz. Bu işlem içinde belirli bir saat kısıtlaması bulunmamaktadır.

Virman hangi saatlerde yapılır?

Virman yapmak için belirli bir saat bulunmamaktadır. Sadece banka şubelerinden ve talimatla virman yapılacağı zaman mesai saatleri içinde transfer gerçekleşebilmektedir. Bunun haricinde internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM gibi kanallar kullanılarak hafta sonu da dahil olmak üzere günün her saatinde virman yapılabilmektedir.

Virman yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Virman yapılırken öncelikle günün hangi saati olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Örneğin mesai sonuna doğru verilecek bir virman transfer talimatı banka şubesindeki yoğunluğa göre sonraki mesai saati başlangıcına kalabilir.

Virman yapılırken hesap seçimi ve gönderilecek miktarın girişinde dikkat edilmelidir. Her hesabın ayrı bir IBAN numarası mevcuttur. Kontrolünüzü bu IBAN numarasından da gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemde gönderilecek para miktarı yanlış yazılmış olsa bile, alıcı hesap sahibi de aynı kişi olacağından hatalı işlem kolaylıkla düzeltilebilir. Havale ve EFT işlemlerinde yanlış para gönderiminde yaşanılabilecek sorunlar gibi sıkıntılı bir süreç oluşmaz.

Kısaca kredi kartı virman ne demek?

Kredi kartı alırken bazı sözleşmelerde otomatik virman bulunur. Bu durumda kredi kartından yapılan harcamalar veya nakit çekimler eğer ödeme gününe kadar kapatılmazsa, ödeme zamanı mevduat hesabından çekilir. Buna kredi kartından virman da denilmektedir.

Otomatik kredi kartından virmanı sonradan başvuru ile iptal edebileceğiniz gibi sözleşmede olmadığı durumda talimatla eklettirebilirsiniz. Kredi kartı virman ile ilgili ileriki dönemde daha ayrıntılı bir yazı ile bilgilendirme yapacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir